Näyttelykutsu 2017

Suomen Kalligrafiayhdistys ry kutsuu kaikkia yhdistyksen jäseniä osallistumaan vuoden 2017 näyttelyyn Sanoja Suomesta

 

Näyttelyyn valittavalta teokselta edellytetään:

 • että se on valmistunut vuosien 2014 – 2017 aikana
 • että näyttelytyö on itse tehty ja näyttelyn teeman mukainen
 • kyseessä on kalligrafianäyttely,joten teoksen pääosassa tulee olla kalligrafia, kirjaimet
 • työn tekotapa on vapaa
 • työn maksimikoko on A2
 • työn on oltava ripustusvalmis ja kehystetty, mutta pelkällä kehyspahvilla (ei lasia eikä muita kehyksiä)

Passepartout on liimattava kiinni. Työn taustapuolella tulee olla ripustuskoukku tai vaijeri valmiina ripustusta varten.

 • Osallistumislomake löytyy nettisivuilta kohdasta Jäsenet/Kirjasto/Sulkanen. Täytä lomake jokaisesta näyttelytyöstäsi ja kiinnitä se asianomaisen työn taakse.
 • Tekijän on itse varmistettava tekijänoikeudet käyttämilleen teksteille. Liitä copyright-lupa työn mukaan. Luvan puuttuessa emme voi laittaa työtä esille.
 • Mikäli tekstissä on oikeinkirjoitusvirhe, emme voi myöskään hyväksyä työtä näyttelyyn.
 • Kalligrafiayhdistys ei vakuuta teoksia; vakuutathan siis teoksesi itse.
 • Näyttelyn järjestäjällä on näyttelytöiden kuvaus- ja julkaisuoikeus. Yhdistys voi käyttää kuvia näyttelytöistä omissa julkaisuissaan.

Sanoja Suomesta – näyttely ei ole myyntinäyttely.

Näyttelymaksu on 30€, joka tulee maksaa viimeistään 15.5.2017 Suomen Kalligrafiayhdistyksen tilille: FI88 4713 1020 0604 38. Näyttelyyn voi osallistua enintään kolmella työllä. Maksaessasi käytä viitettä: Sanoja/ Tekijän nimi, osoite, puhelinnumero ja sähköpostiosoite. Liitä maksukuitti ilmoittautumislomakkeen mukaan. Ilman kuittia saapuneet ilmoittautumiset hylätään.

Työt tulee lähettää viimeistään 15.5.2017: Teijan Tekemää / Teija Tiilimäki, Pohjoisranta 11, 28100 PORI .  28.4.2017 postileimalla varustettu lähetys hyväksytään mukaan. Jos haluat, että teoksesi palautetaan sinulle postitse, liitä mukaan riittävä määrä postimerkkejä sekä nimelläsi ja osoitteellasi varustettu palautuskuori.

Muussa tapauksessa voit noutaa työsi Teija Tiilimäeltä (Pohjoisranta 11, Pori) sovittuna ajankohtana. Sovi noudosta sähköpostitse yhdistyksen puheenjohtajan kanssa (puheenjohtaja@kalligrafia.org). Noutamattomia töitä ei säilytetä.

Näyttelyyn valittujen taiteilijoiden nimet julkaistaan yhdistyksemme Facebook-sivuilla viimeistään 15.5.2017. Näyttelyn paikka ja kesto ilmoitetaan myöhemmin yhdistyksemme Facebook-sivuilla, sähköisessä kuukausikirjeessämme Musteläiskässä ja jäsenlehdessämme Sulkasessa.

Lisätietoja puheenjohtajalta puheenjohtaja@kalligrafia.org

Suomen Kalligrafiayhdistys ry kutsuu kaikkia yhdistyksen jäseniä osallistumaan vuoden 2017 näyttelyyn

Sanoja Suomesta

Näyttelyyn valittavalta teokselta edellytetään:

 • että se on valmistunut vuosien 2014 – 2017 aikana
 • että näyttelytyö on itse tehty ja näyttelyn teeman mukainen
 • kyseessä on kalligrafianäyttely,joten teoksen pääosassa tulee olla kalligrafia, kirjaimet
 • työn tekotapa on vapaa
 • työn maksimikoko on A3 ja A2
 • työn on oltava ripustusvalmis ja kehystetty, mutta pelkällä kehyspahvilla (ei lasia eikä muita kehyksiä)

Passepartout on liimattava kiinni. Työntaustapuolella tulee olla ripustuskoukku tai vaijeri valmiina ripustusta varten.

 • Osallistumislomake löytyy nettisivuilta kohdasta Jäsenet/Kirjasto/Sulkanen. Täytä lomake jokaisesta näyttelytyöstäsi ja kiinnitä se asianomaisen työn taakse.
 • Tekijän on itse varmistettava tekijänoikeudet käyttämilleen teksteille. Liitä copyright-lupa työn mukaan. Luvan puuttuessa emme voi laittaa työtä esille.
 • Mikäli tekstissä on oikeinkirjoitusvirhe, emme voi myöskään hyväksyä työtä näyttelyyn.
 • Kalligrafiayhdistys ei vakuuta teoksia; vakuutathan siis teoksesi itse.
 • Näyttelyn järjestäjällä on näyttelytöiden kuvaus- ja julkaisuoikeus. Yhdistys voi käyttää kuvia näyttelytöistä omissa julkaisuissaan.

Sanoja Suomesta – näyttely ei ole myyntinäyttely.

Näyttelymaksu on 30€, joka tulee maksaa viimeistään 28.4.2017 Suomen Kalligrafiayhdistyksen tilille: FI88 4713 1020 0604 38. Näyttelyyn voi osallistua enintään kolmella työllä. Maksaessasi käytä viitettä: Sanoja/ Tekijän nimi, osoite, puhelinnumero ja sähköpostiosoite. Liitä maksukuitti ilmoittautumislomakkeen mukaan. Ilman kuittia saapuneet ilmoittautumiset hylätään.

Työt tulee lähettää viimeistään 28.4.2017: Teija Tekemää / Teija Tiilimäki, Pohjoisranta 11, 28100 PORI .  28.4.2017 postileimalla varustettu lähetys hyväksytään mukaan. Jos haluat, että teoksesi palautetaan sinulle postitse, liitä mukaan riittävä määrä postimerkkejä sekä nimelläsi ja osoitteellasi varustettu palautuskuori.

Muussa tapauksessa voit noutaa työsi Teija Tiilimäeltä (Pohjoisranta 11, Pori) sovittuna ajankohtana. Sovi noudosta sähköpostitse yhdistyksen puheenjohtajan kanssa (puheenjohtaja@kalligrafia.org). Noutamattomia töitä ei säilytetä.

Näyttelyyn valittujen taiteilijoiden nimet julkaistaan yhdistyksemme Facebook-sivuilla viimeistään 15.5.2017. Näyttelyn paikka ja kesto ilmoitetaan myöhemmin yhdistyksemme Facebook-sivuilla, sähköisessä kuukausikirjeessämme Musteläiskässä ja jäsenlehdessämme Sulkasessa.

Lisätietoja puheenjohtajalta puheenjohtaja@kalligrafia.org

Suomen Kalligrafiayhdistys ry kutsuu kaikkia yhdistyksen jäseniä osallistumaan vuoden 2017 näyttelyyn

Sanoja Suomesta

Näyttelyyn valittavalta teokselta edellytetään:

 • että se on valmistunut vuosien 2014 – 2017 aikana
 • että näyttelytyö on itse tehty ja näyttelyn teeman mukainen
 • kyseessä on kalligrafianäyttely,joten teoksen pääosassa tulee olla kalligrafia, kirjaimet
 • työn tekotapa on vapaa
 • työn maksimikoko on A3 ja A2
 • työn on oltava ripustusvalmis ja kehystetty, mutta pelkällä kehyspahvilla (ei lasia eikä muita kehyksiä)

Passepartout on liimattava kiinni. Työntaustapuolella tulee olla ripustuskoukku tai vaijeri valmiina ripustusta varten.

 • Osallistumislomake löytyy nettisivuilta kohdasta Jäsenet/Kirjasto/Sulkanen. Täytä lomake jokaisesta näyttelytyöstäsi ja kiinnitä se asianomaisen työn taakse.
 • Tekijän on itse varmistettava tekijänoikeudet käyttämilleen teksteille. Liitä copyright-lupa työn mukaan. Luvan puuttuessa emme voi laittaa työtä esille.
 • Mikäli tekstissä on oikeinkirjoitusvirhe, emme voi myöskään hyväksyä työtä näyttelyyn.
 • Kalligrafiayhdistys ei vakuuta teoksia; vakuutathan siis teoksesi itse.
 • Näyttelyn järjestäjällä on näyttelytöiden kuvaus- ja julkaisuoikeus. Yhdistys voi käyttää kuvia näyttelytöistä omissa julkaisuissaan.

Sanoja Suomesta – näyttely ei ole myyntinäyttely.

Näyttelymaksu on 30€, joka tulee maksaa viimeistään 15.5..2017 Suomen Kalligrafiayhdistyksen tilille: FI88 4713 1020 0604 38. Näyttelyyn voi osallistua enintään kolmella työllä. Maksaessasi käytä viitettä: Sanoja/ Tekijän nimi, osoite, puhelinnumero ja sähköpostiosoite. Liitä maksukuitti ilmoittautumislomakkeen mukaan. Ilman kuittia saapuneet ilmoittautumiset hylätään.

Työt tulee lähettää viimeistään 15.5.2017: Teija Tekemää / Teija Tiilimäki, Pohjoisranta 11, 28100 PORI .  28.4.2017 postileimalla varustettu lähetys hyväksytään mukaan. Jos haluat, että teoksesi palautetaan sinulle postitse, liitä mukaan riittävä määrä postimerkkejä sekä nimelläsi ja osoitteellasi varustettu palautuskuori.

Muussa tapauksessa voit noutaa työsi Teija Tiilimäeltä (Pohjoisranta 11, Pori) sovittuna ajankohtana. Sovi noudosta sähköpostitse yhdistyksen puheenjohtajan kanssa (puheenjohtaja@kalligrafia.org). Noutamattomia töitä ei säilytetä.

Näyttelyyn valittujen taiteilijoiden nimet julkaistaan yhdistyksemme Facebook-sivuilla.  Näyttelyn paikka ja kesto ilmoitetaan myöhemmin yhdistyksemme Facebook-sivuilla, sähköisessä kuukausikirjeessämme Musteläiskässä ja jäsenlehdessämme Sulkasessa.

Lisätietoja puheenjohtajalta puheenjohtaja@kalligrafia.org